يكشنبه 2 مهر 1396   11:15:35
|           RSS

نحوه حمایت وزارت نفت از پیمانکاران و سازندگان و ارایه کنندگان خدمات حفاری و همچنین انتقال فناوری در قراردادهای جدید نفتی چگونه است؟
آقای مهندس بیطرف درخصوص نحوه حمایت وزارت نفت از پیمانکاران و سازندگان و ارایه کنندگان خدمات حفاری و همچنین انتقال فناوری در قراردادهای جدید نفتی پاسخ دادند.

1396/4/13 سه شنبه

نحوه حمایت وزارت نفت از پیمانکاران و سازندگان و ارایه کنندگان خدمات حفاری و همچنین انتقال فناوری ...


آقای مهندس بیطرف, معاون محترم مهندسی, پژوهش و فناوری درخصوص نحوه حمایت وزارت نفت از پیمانکاران و سازندگان و ارایه کنندگان خدمات حفاری و همچنین انتقال فناوری در قراردادهای جدید نفتی بیان کردند:

حدود بیست سال از عمر قانون استفاده حداکثر از توان و ظرفیت های داخلی و همچنین برقراری نظام تعرفه برای واردات کالاهایی که تولید مشابه در داخل کشور دارند، می گذرد و خوشبختانه در کشور اقدامات خوبی در رشد تولیدات صنعتی و حمایت از تولید کنندگان، سازندگان و پیمانکاران داخلی صورت گرفته است.
در زمینه توسعه علمی و ثبت اختراعات و نوآوریها هم اقدامات خوبی صورت گرفته بطوری که براساس نتایج مقایسه ای منتشرشده توسط پایگاه علوم جهان اسلام (ISC) در سال 2014 میلادی، جمهوری اسلامی ایران در پیشرفت علمی، رتبه نخست کشورهای اسلامی و رتبه 16 جهانی را کسب نموده است و این موضوع نشان میدهد که طی سالهای گذشته در دانشگاه های معتبر ایرانی، ظرفیتهای علمی خوبی در رشته های مختلف ایجاد شده است.
در حوزه صنعت نفت نیز زیر ساخت های خوبی در بخش پژوهش و فناوری فراهم شده که از برخی جهات در منطقه کم نظیر است. رویکرد وزارت نفت در حوزه پژوهش، سرمایه گذاری و حمایت از پژوهشهای کاربردی و توسعه ای می باشد و در حوزه فناوری، انتقال و توسعه فناوری های مورد نیاز در قالب قراردادهای جدید نفتی (توسعه میادین نفت وگاز) و همچنین انعقاد قراردادهای خرید نیازهای تجمیع شده کالایی به همراه انتقال فناوری است.
وزارت نفت در دولت تدبیر و امید پس از بررسی کلیه مدلهای قراردادی رایج در حوزه بالادستی نفت در سطح جهان و بهره‌گیری از تجارب گذشته قراردادهای نفتی در ایران از قبیل امتیازی، پیمانکاری، حق العمل کاری، بای بک، بیع متقابل و ...    و آسیب شناسی هرکدام، به مدل جدیدی از قراردادهای نفتی دست پیدا کرده و پس از اخذ نظرات کارشناسان و صاحب نظران نفتی و بهبود و تکمیل مدل قراردادهای جدید نفتی، با ارائه پیشنهاد شرایط، ساختار و مقررات قراردادهای جدید نفتی به هیات وزیران و صدور مصوبه مورخ 16/5/1395 فرآیند مذاکره و انعقاد قراردادهای جدید نفتی را برای میادین نفت و گاز با اولویت میادین مشترک دنبال می کند.
در این قراردادها موضوع انتقال و توسعه فناوری و استفاده از ظرفیت های داخلی در پنج سطح مطرح  است، در سطح یک فناوری‌های مدیریت پروژه، مهندسی مخزن و مدیریت تامین مالی به پیمانکاران E&P ایرانی منتقل می شود. در سطح دو، ظرفیتهای پیمانکاران EPC، GC و OSC (خدمات حفاری) ایرانی در قبال مناقصاتی که پیمانکار اصلی (خارجی+ ایرانی) برگزار می کند، بکارگیری میشوند.
در سطح 3، خرید کالا و تجهیزات مورد نیاز اجرای قراردادها از سازندگان و تولید کنندگان ایرانی و در صورت فقدان شرکت ایرانی، از خارجی با اولویت داشتن شریک ایرانی انجام میشود.
در سطح 4، همکاریهای تحقیق و توسعه بین مرکز تحقیقاتی شرکتهای E&P خارجی با انستیتو¬ها و دانشگاهای ایرانی در حوزه مهندسی مخزن صورت می گیرد و در سطح پنج، در بهره برداری از میدان از ظرفیت شرکتهای ایرانی بهره برداری میدان استفاده خواهد شد. بنابر این ملاحظه می کنید که در قراردادهای جدید نفتی، تا چه اندازه از بهره گیری از ظرفیت های ایرانی حمایت شده است.

      


تهران -خیابان طالقانی -تقاطع خیابان حافظ -ساختمان مرکزی وزارت نفت -صندوق پستی1862-15875

تلفن: ۶۱۶۲۳۹۹۷,۶۱۶۲۳۲۸۱,۸۸۹۳۷۴۳۲ دبیرخانه:۶۱۶۲۲۵۸۰

نمابر: ۸۸۹۴۴۱۲۸, پست الکترونیکی:doert@mop.ir

آمار بازدید


كوچك يا بزرگ كردن بخش :.بازدیدها
تعداد بازديد اين صفحه: 85783
تعداد بازديد از سايت: 79618698
تعداد بازديد زيرپورتال: 124787
اين زيرپورتال امروز: 238
در امروز: 20417
اين صفحه امروز: 221
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (mopguest)


مجری سایت : شرکت سیگما